Televizyon’u Kim Ne Zaman İcat Etti

Televizyon’u Kim Ne Zaman İcat Etti
  • 0
  • 585
  • 24 Mayıs 2019
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Televizyon Kim Tarafından Ne Zaman İcat Edilmiştir

Televizyon Kim Tarafından Ne Zaman İcat Edilmiştir İşte Detaylar bir çoğumuz için günümüzde olmazsa olmaz aygıtlardan birisi haline gelen televizyon günümüzde olup bitenlerden en kısa sürede haberdar olmamızı sağlayan erişim oranı en kolay bilgi ve eğlence kaynağıdır uzun yıllar önce yapılan bir araştırma’da Dünya’da ortalama insanların günün yaklaşık 4 saatini televizyon karşısında geçirdiği belirlenmiştir günümüzde her ne kadar internet kullanımının arttığını tv izleme oranlarının düştüğüne dair çeşitli kirli bilgiler yaygınlaşsada aslında internet ortamında paylaşılan bir çok içeriğin  tv’de yayınlanan programlardan haberlerden alıntılar yapılarak paylaşıldığını net olarak görmekteyiz televizyonun en azılı rakibi olarak görünen youtube trendlerde dahi televizyon için üretilen tv programlarının dizilerin eğlence programlarının izlenirlik oranı en yüksek içerik olduğunu görmekteyiz buda halen televizyonun çok  etkili bir mecra olduğunu bize göstermekte zira bugün televizyon programları diziler programlar olmasa muhtemelen youtube ve internet ortamında sosyal medya hesaplarında çok fazla tüketebilecek içeriğin olmadığı net olarak  görülmektedir televizyon’un mevcut süresini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştım şimdi televizyon’un icat gelişme sürecine yönelik bilgiler vermeye çalıştım şimdi alttaki konu başlıklarıyla bu süreç hakkında bilgi vermeye başlayalım

Televizyon Nasıl İcat Edildi?

 

Televizyonun icadı hakkında ilk çalışmayı John Logie Baird yapmıştır. 1924 yılında yaptığı bir çalışma neticesinde ilk televizyon örneğini icat etmiş ve görüntüyü oluşturmayı başarmıştır.

İskoç kökenli John Logie Baird televizyon üzerindeki çalışmalara 1888 yılında başlamıştır. Küçük yaştan itibaren elektriğe merak duyuyordu. Kurduğu bir düzenek sayesinde bir jeneratör kullanarak tüm evi ışıklandırmayı başarmıştı. Yaşadığı şehirde akşamları elektrikle aydınlanan ilk evdi. Hatta John Logie Baird bir telefon ağı kurarak bazı arkadaşlarıyla haberleşebiliyordu. 12’li yaşlarda başlayan bu çalışma takdire değerdi.
Çocuk yaşlardan itibaren elektrikle ilgili çalışmalar yapan John Logie Baird eğitim hayatını da bu yönde sürdürdü ve elektrik mühendisi oldu. 1.Dünya savaşı nedeniyle çalışmalarına bir süre ara vermek zorunda kaldı. Yaşadığı sağlık sorunları onun master yapmasını ve savaştan sonra bulduğu işlerde çalışmasını engelledi. O da mecburen 1922 yılında memleketi Sussex’in yolunu tuttu. Burada tamircilikle uğraşmaya ve kafasında uzun süredir tasarladığı televizyon hakkında çalışmalar yapmaya başladı. Yaptığı ilk çalışmalar başarısızlığa uğrasa da bunun azmini kırmaz hatta daha iyi imkanlar bulabileceği Soho şehrine taşınmaya karar verir ve kendine bir laboratuar yapar.

John Logie Baird’in burada yaptığı çalışmalar sonuç verir. Bir çay kutusu üstüne yerleştirdiği “Televisor” ismini koyduğu, dikiş iğnesi, bir parça karton ve küçük bir bisküvi kutusu kullanarak yaptığı düzeneği çalıştırarak yan tarafta surat görüntüsünü elde eder. John Logie Baird 25 Haziran 1925 tarihinde yaptığı ürünün patentini alarak televizyonu icat eden kişi olarak tarihe geçer.Televisor ismini verdiği bu ilk basit televizyon örneği büyük ilgi gördü. İcadını 26 Ocak 1928 tarihinde

Kraliyet Enstitüsü’nde tanıtma fırsatı buldu. Bu ilgi onun çalışmalara daha da hız vermesine neden olur ve elektronik olarak görüntüyü aktarmayı başarır. Hız kesmeden çalışmalarına devam eden 26 John Logie Baird 1929 yılında ilk televizyon istasyonunu kurdu. O dönemin ilk radyo yayını yapan kuruluşlarından olan BBC ile el sıkıştı ve televizyon yayınları başladı. Önceleri dar bir alanda olan bu yayınlar zamanla Amerika ve İngiltere’deki geniş bir alana yayıldı. 1930 yılında başlayan seri üretimler sayesinde İngiltere’deki pek çok eve televizyon girdi. Londra’da yaptığı yayını 20 bin kişiye ulaştırmayı başaran John Logie Baird böylece kariyerinde zirve yaparak adını tüm dünyaya duyurdu.
Televizyonu icat eden kişi olarak bilinen John Logie Baird 14 Haziran 1946 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Onun yaptığı çalışmayı geliştiren Philo Taylor Farnsworth tüplü televizyonları yapmıştır. Philo Taylor Farnsworth’un tüplü televizyonlar hakkında yaptığı çalışmalardan da bahsetmek gerekir. Çünkü

geliştirdiği bu televizyonlar dünyada yıllarca kullanıldı. Günümüzde bazı yerlerde kullanılmaya devam eden plazma ve lcd olmayan ağır, arkası geniş televizyonlar tüplü televizyonlardır.
19 Ağustos 1906 tarihinde Amerika’nın Utah eyaletinde doğan Philo Taylor Farnsworth da aynı Logie Baird gibi küçük yaşlardan itibaren elektrikli aletlere meraklıydı. Çamaşır makinesinin el yordamıyla çalıştırılan kısmına elektrik motoru takmayı, telefon hakkındaki yaptığı çalışmalar sonucunda bulunduğu eyaletin dışındaki bir yerle telefon görüşmesi yapmayı başardı. Evlendikten sonra Californiya’ya taşınan Philo Taylor Farnsworth burada televizyonu geliştirme alanındaki çalışmalarına hız verdi. Onun amacı Logie Baird’in icat ettiği mekanik kısımları fazla olan televizyonu daha basit ve elektronik hale getirmekti. Ürettiği Image Dissector kamera tüpü sayesinde 1927 senesinde ilk defa görüntü iletmeyi başaran Philo Taylor, 1929 yılında televizyonun içindeki son mekanik kısım olan aydınlatma ile ilgili parçayı da elektronik hale getirmeyi başararak televizyonu tamamen elektronik hale getirdi. 1930 yılında yaptığı bu ürünün patentini aldı. İngiltere’ye giderek yaptığı ürünü Logie Baird’in şirketiyle anlaşarak BBC’ye pazarladı. Daha 14 yaşında başladığı çalışmayı 21 yaşında sonuçlandıran Philo Taylor Farnsworth’ın icat ettiği televizyonlar sayesinde hareketli görüntüler gerçeğine yakın şekilde izleyiciye iletilmeye başladı. O yüzden televizyonu günümüzdeki haline kavuşturan ikinci mucidi olarak Philo Taylor Farnsworth’u söylememiz gerekir.
Günümüzde tüplü televizyonları yerini hızlı bir şekilde büyük boy lcd ve plazma televizyonlar almaktadır. Eski televizyonlar her ne kadar eski ve hantal bir görünümde olsalar da hayatımızda önemli bir yeri olan bu elektronik aletin ilk örnekleri olması bakımından önemlidir. İcat edildiği ilk günden bugüne milyonları kendine bağımlı haline getiren televizyon kim bilir yakın gelecekte ne hale gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir